Information fra Nyspillerudvalget
Vi har i HGC opdelt spillerne i 2 kategorier:

1. Spillere (hcp 32-54) på storbanen

2. Nye og let øvede spillere på par 3 banen

Her på hjemmesiden finder du information og nyheder, der vedrører nyspillere. Anvend menuen til venstre for at finde det, du søger. Leder du efter information, du ikke kan finde her på hjemmesiden, er du velkommen til at kontakte en fra Nyspillerudvalget.


Er du junior?
Information vedrørende juniorer – både nystartede juniorspillere på par 3 banen og øvrige juniorer – findes under menuen "Sport/Juniorafd.", som juniorafdelingen er en del af.

intro 0

Mandag aften startede 16 deltagere på klubbens introduktionskursus i golf.

De 14 er meldte sig til kurset efter Spil-med-dagen den 20. august og det er første gang de skal prøve kræfter med golfspillet.

intro 1

I strålende sol og under kyndig vejledning af Nikolaj Nissen – vores klubtræner og Emil Fuhr blev chip og putning indøvet og trænet. Og selv om mange fandt det lidt akavet at tage rigtigt fat i et golfjern, så var humøret højt hele tiden i de 90 min. lektionen varede.

intro 2

På torsdag forsætter holdet med grundsving – vi håber drivingrange er åben på det tidspunkt.

Nyspillerudvalget
Carsten

daendenosv