ok pokalen 

75 deltog i årets OK Pokal turnering i Helsingør Golfklub. Denne turnering er for klubbens seniormedlemmer og alle kvinder over 50 og mænd over 55 har mulighed for at deltage.

Turneringen er opkaldt efter en af klubbens store mæcener, Otto Kierulff. Han var direktør for og medejer af Kampmann, Kierulff & Saxild, til daglig kaldet Kampsax - et af sin tids berømte store danske ingeniørfirmaer, der havde skabt sig selv og Danmark et navn ude i verden ved at bygge broer, veje og havneanlæg - for ikke at glemme den transiranske jernbane.

I golfklubben sikrede han bl.a. et kluhus til medlemmerne.

De 75 deltagere i turneringen havde taget vejrguderne i ed. Matchen blev indledt i let regn, men senere klarede det op, og der blev præsteret mange flotte scorer.

Turneringen arrangeres af Helsingør Seniorgolf

Resultater kan ses her link til Golfbox
tyStreg