I 2027 fylder Helsingør Golf Club 100 år 💙⛳

1927–2027. 100 år med golf, fællesskab og historier.
Næste år bliver noget helt særligt i Helsingør Golf Club. Vi fylder 100 år – og det skal selvfølgelig kunne mærkes.
Gennem hele 2027 vil jubilæet dukke op på banen, i klubhuset, til turneringer og arrangementer og i de historier, vi deler om menneskerne og livet i klubben gennem 100 år.
Planlægningen er allerede godt i gang, og meget mere kommer til. Men lidt kan vi godt løfte sløret for allerede nu:
- januar skyder vi jubilæumsåret officielt i gang med vores 100-års reception.
I løbet af foråret sætter vi blandt andet fokus på klubbens historie, golf gennem tiderne og både nye og gamle traditioner.
- maj får vi besøg af Hickory Golf, hvor golfhistorien for alvor kommer ud på banen.
Uge 31 bliver en helt særlig jubilæumsudgave af Helsingørugen med golf, fællesskab og aktiviteter i klubben.
Og 7. august samles vi til årets store jubilæumsfest på Konventum.
Derudover arbejder vi på en lang række aktiviteter, turneringer, fortællinger og små overraskelser hen over året.
Vi afslører det hele lidt efter lidt.
Så glæd jer til 2027. Det bliver et år, hvor vi både skal fejre de første 100 år – og alt det, der stadig ligger foran os.
Helsingør Golf Club
100 år – 1927–2027